Letos obeležujemo pomemben jubilej v zgodovini železnice na Slovenskem. Mineva namreč 180 let, odkar je 2. junija 1846 po progi med Gradcem in Celjem na slovensko ozemlje pripeljal prvi vlak. S tem se je začelo novo poglavje v zgodovini prometa na Slovenskem.

Pri Slovenskih železnicah bomo ta pomemben mejnik skupaj z obiskovalci, ljubitelji železnice, obeležili že to soboto, 6. junija, v Železniškem muzeju Slovenskih železnic (Parmova ulica 35, Ljubljana):

  • ob 10. uri boste lahko prisluhnili pogovoru z enim največjih poznavalcev železniške zgodovine pri nas, dr. Josipom Orbanićem. Predstavil bo svojo novo knjigo Legendarni vlak Gomulka ter z obiskovalci delil številne zanimivosti in zgodbe o vlaku, ki je desetletja zaznamoval slovenske železnice;
  • ob 12. uri bomo odprli razstavo Ponos preteklosti, moč prihodnosti – 180 let železnice na Slovenskem, ki smo jo pripravili v sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Celje. Z razstavo želimo obiskovalce popeljati skozi najpomembnejše mejnike razvoja železnice na Slovenskem ter jim ponuditi vpogled v bogato dediščino in razvoj železniškega prometa skozi desetletja;
  • na muzejskem dvorišču pripravljamo pester program za vse generacije – vožnje z vlakom vrtne železnice, otroški ustvarjalni kotiček, predstavitev izdelkov znamke SŽ-ŽIP ter brezplačni vodeni ogled muzejske zbirke ob 13. uri. Obiskovalci se bodo lahko pozabavali v družbi maskote SŽ, poskusili slastne pice in se posladkali s palačinkami.
  • Podrobnejši program dogajanja si lahko preberete na tej povezavi.

Praznovanje 180. obletnice sicer simbolično začenjamo že 2. junija, na dan prihoda prvega vlaka na slovensko ozemlje, seveda v Celju, kjer bomo v sklopu vseslovenske kampanje Sejemo sončno prihodnost ob železniški postaji posejali sončnice kot simbol povezovanja, rasti in usmerjenosti v prihodnost. V prihodnjih dneh bomo sončnice posejali tudi v številnih drugih občinah po Sloveniji.