S simboličnimi setvami smo Slovenske železnice na današnji svetovni dan čebel začele vseslovenski projekt Sejemo sončno prihodnost, ki smo ga z zgodbami povezovanja, trajnosti in skrbi za okolje uspešno izvedli že v lanskem letu. Tudi letos bomo skupaj z lokalnimi skupnostmi in društvi sejali sončnice ob železniških progah in postajah ter širili sporočilo o trajnostni mobilnosti ter skrbi za naravo.

Prva sončnična semena smo danes posejali v občinah Domžale, Grosuplje in Ivančna Gorica, v prihodnjih tednih pa bomo setve izvedli še v 11 drugih občinah po vsej Sloveniji.

Prva današnja simbolična setev je potekala ob železniški postaji v Domžalah, kjer so skupaj sejali učenci Ekošole OŠ Venclja Perka Domžale, županja Občine Domžale Renata Kosec ter slovenska atletinja in državna rekorderka v teku na 3000 metrov z zaprekami Maruša Mišmaš Zrimšek. Pot je nato vodila v Grosuplje, kjer so se ob tamkajšnji železniški postaji setvi pridružili učenci dveh prvih razredov OŠ Louisa Adamiča Grosuplje, prav tako vključeni v program Ekošola. Ob tej priložnosti sta sodelovala tudi župan Občine Grosuplje dr. Peter Verlič ter slovenska šahovska velemojstrica Laura Unuk. V Občini Ivančna Gorica so se simbolični setvi pridružili tudi lokalni čebelarji ter učenci OŠ Stična, ki obiskujejo čebelarski krožek. Pri projektu sta sodelovala župan Občine Ivančna Gorica Dušan Strnad in slovenski telovadec Mitja Petkovšek.

Fotografije in videoposnetek današnjih setev v občinah Domžale, Grosuplje in Ivančna Gorica najdete na tej povezavi.

»Sončnica je krasen simbol sončne energije, naši električni vlaki pa že danes vozijo na 100-odstotno obnovljivo energijo. Je simbol upanja in prihodnosti. Kar sejemo danes, žanjemo jutri. Hkrati pa nas opominja, da lahko tudi majhna, lokalna dejanja – tukaj in zdaj – odmevajo zelo glasno,« je ob vnovičnem uspešnem zagonu kampanje zbrane nagovorila mag. Tanja Rotovnik, direktorica Sektorja za marketing, komuniciranje in mednarodne odnose pri Slovenskih železnicah.

Kampanja Sejemo sončno prihodnost je del širšega prehoda Slovenskih železnic v trajnostno prihodnost ter prizadevanj za povezovanje železnice z lokalnim okoljem. Letos se projektu skupno pridružuje 14 občin po vsej Sloveniji, v prihodnjih tednih bomo sončnice tako posejali še v Laškem, Sevnici, Divači, Šmartnem ob Paki, Celju, Kočevju, Ljubljani, Medvodah, Dravogradu, Velenju in Osluševcih pri Ormožu.

Sončnic na svetovni dan čebel ne sejemo naključno. So medovite rastline, ki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti, hkrati pa simbolizirajo skupno usmerjenost k pozitivnim spremembam in trajnostni prihodnosti, h kateri stremimo tudi Slovenske železnice. S svojo živahno rumeno barvo v prostor prinašajo optimizem, občutek povezanosti ter lepšajo poglede skozi okna vlakov. Zacvetele bodo prav v jesenskem času, ko Evropa v ospredje postavlja pomen trajnostne mobilnosti. Tudi letos projekt podpira partner SAATBAU eGen, ki je priskrbel semena na vseh lokacijah.

Projekt, ki spodbuja razmislek o tem, kako lahko infrastruktura sobiva z naravo, smo uspešno izvedli že lani. Pobuda je bila prepoznana tudi na evropski ravni ter prejela mednarodno nagrado za najboljšo nacionalno zeleno kampanjo v Evropi v okviru European Travel Commission – Rail Tourism Awards 2025.

S projektom Sejemo sončno prihodnost Slovenske železnice dokazujemo, da lahko tudi lokalne pobude prerastejo v širše zgodbe povezovanja, trajnosti in sodelovanja. S soustvarjanjem zelenih prostorov ob železniških progah skupaj z občinami, šolami, društvi in partnerji spodbujamo razmislek o trajnostni prihodnosti ter krepimo zavedanje o pomenu sobivanja infrastrukture, ljudi in narave.