V Beogradu je 16. in 17. junija potekala konferenca SEESARI/UIC High-Level Conference 2026, ki je obeležila 10 let delovanja združenja SEESARI (South-East Europe Strategic Alliance for Rail Innovation). Dogodek je združil predstavnike železniških podjetij, upravljavcev infrastrukture, državnih institucij, raziskovalnih ustanov, mednarodnih organizacij in industrije iz jugovzhodne Evrope ter širše.
Konferenco je odprl direktor SŽ-Prometnega instituta in predsednik združenja SEESARI dr. Peter Verlič, ki je v uvodnem nagovoru poudaril pomen sodelovanja in povezovanja pri razvoju sodobnega in povezanega železniškega sistema. Ob tem je izpostavil tudi vlogo združenja SEESARI, ki že desetletje povezuje različne deležnike železniškega sektorja ter spodbuja sodelovanje pri razvoju skupnih pobud, projektov in inovativnih rešitev.
V ospredju letošnjih razprav so bili prihodnost mobilnosti, razvoj čezmejnih železniških povezav, digitalizacija, interoperabilnost (povezljivost železniških sistemov), trajnostna mobilnost ter vključevanje regije v evropske prometne koridorje TEN-T. Udeleženci so izmenjali izkušnje in dobre prakse ter razpravljali o izzivih in priložnostih, s katerimi se sooča železniški sektor v času hitrega tehnološkega razvoja in vse večjih zahtev po trajnostnih oblikah prevoza.
Posebna pozornost je bila namenjena tudi nadaljnjemu povezovanju držav jugovzhodne Evrope in krepitvi njihove vloge v evropskem železniškem prostoru. Sodelovanje med železniškimi podjetji, upravljavci infrastrukture, raziskovalnimi ustanovami in evropskimi institucijami ostaja eden ključnih dejavnikov za uspešen razvoj sodobnega železniškega prometa.
Ob 10-letnici delovanja je konferenca predstavila dosežke združenja SEESARI ter začrtala nadaljnje smeri sodelovanja in razvoja železniškega sektorja v regiji. Združenje danes povezuje številne organizacije in strokovnjake s področja železniškega prometa ter predstavlja pomembno platformo za izmenjavo znanja, spodbujanje inovacij in krepitev regionalnega sodelovanja.









