Naša 105 let stara parna lokomotiva 25-026 je po mesecih skrbnih priprav znova zapeljala po tirih. Prvi dve vožnji Božičkovega muzejskega vlaka, ki sta potekali 20. in 21. decembra, sta bili lep dokaz, kako močno se železniška dediščina dotakne ljudi vseh generacij.
V prazničnem vzdušju, ki ga je zaznamovalo otroško navdušenje in prijetna nostalgija pri odraslih, sta sobotna in nedeljska vožnja minili v prav posebnem ritmu. Muzejski vlak je oba dneva uspešno opravil vožnje in znova pokazal, zakaj ima parna lokomotiva tudi danes posebno mesto v srcih mnogih obiskovalcev – zaradi svoje zgodbe, mogočnega videza in pristnega doživetja, ki ga ponuja.
Odziv obiskovalcev in mimoidočih je bil izjemen, navdušenje in lepe vtise so mnogi delili tudi na družbenih omrežjih.
Ponovni zagon muzejskega vlaka je zaživel zahvaljujoč predanemu delu in odličnemu sodelovanju ekip SŽ – Potniški promet in SŽ – VIT, pa tudi številnih strokovnjakov, ljubiteljev in partnerjev. Gre za zahteven proces, ki vključuje natančne tehnične priprave, usposabljanje in licenciranje ter izpolnjevanje vseh pogojev za varno obratovanje.
Zaradi velikega zanimanja smo dodatni termin vožnje organizirali tudi v soboto, 27. decembra 2025.
Praznično podobo muzejskih vagonov so s svojo ustvarjalnostjo soustvarili dijaki Srednje trgovske in aranžerske šole Ljubljana.
Na Slovenskih železnicah bomo tudi v prihodnje razvijali tematske vožnje po Sloveniji, saj želimo železniško dediščino ohranjati, jo približati ljudem in z njo ustvarjati doživetja, ki povezujejo.






















