Na Brdu pri Kranju je danes, 9. oktobra 2024, potekala poslovno logistična konferenca Premikamo Slovenijo 8.0, ki sta se je udeležila tudi direktorica SŽ – Tovorni promet mag. Melita Rozman Dacar in Ivan Gosarič, vodja projekta gradnje nove avtobusne postaje Ljubljana.


Premikamo Slovenijo ali Moving Slovenia je namenjena logističnim in prometnim izzivom Slovenije. Je tudi največja konferenca za infrastrukturo, logistiko in mobilnost, ki poudarja trenutno stanje največjih slovenskih infrastrukturnih projektov, obravnava potrebe in perspektive logističnega sektorja ter predstavlja nove priložnosti pri projektih logistike in mobilnosti. Poseben poudarek konference, ki je letos potekala pod naslovom Logistika na križpotju konfliktov, pričakovanj nove infrastrukture in ESG. Kako med izzivi postati še bolj učinkovit?, je na razvoju Slovenije kot regionalnega logističnega vozlišča. Organizatorja dogodka sta Časnik Finance in Advantage Austria.

Direktorica SŽ – Tovorni promet mag. Melita Rozman Dacar je na konferenci Premikamo Slovenijo 8.0 spregovorila o tem, kaj prinašajo za tovorni promet v Sloveniji in regiji projekti, kot je drugi tir. »Drugi tir že težko pričakujemo in upamo, da pridemo čimprej do konca cilja,« je v uvodu dejala Melita Rozman Dacar in prisotnim predstavila podjetje SŽ – Tovorni promet, ki slovi po svoji zanesljivosti in usmerjenosti k pričakovanjem kupcem. SŽ – Tovorni promet je tudi vodilni železniški prevoznik v Sloveniji in eden največjih slovenskih izvoznikov z bogato tradicijo in znanjem. Usmerjeni so v rast in nenehni razvoj: »Logistika je zelo pomembna pri razvoju Slovenije. Širimo se pospešeno, ne glede na to, da je Slovenija majhna država. Če hočeš biti boljši, moraš voziti na daljših razdaljah, zato odpiramo podjetja v tujini. Tam smo že začeli tudi s svojo vleko, kar pomeni, da svoje storitve ponujamo tudi izven naših meja,« je povedala direktorica SŽ – Tovorni promet in kot največjega strateškega partnerja izpostavila Luko Koper: »V bistvu se trudimo, da čim več storitev prilagajamo željam Luke Koper.«

»Na drugi tir se pripravljamo tudi z nakupom novega voznega parka, kar je zelo pomembno. Smo v nakupu novih lokomotiv, vagonov in skladišč ter pregledne mehanizacije. S tem želimo slediti drugemu tiru in razvoju železniške infrastrukture po celotni Evropi. Obnavljamo tudi stare lokomotive. Gremo v koraku s trajnostnimi smernica in zelenim prehodom,« je poudarila Melita Rozman Dacar in spregovorila tudi o tem, zakaj še potrebujemo drugi tir Koper Divača: »Večje multinacionalke oziroma avtomobilska industrija potrebuje, da se naenkrat pripelje večje količine vozil. Žal pa imamo v Sloveniji še vedno omejitev dolžine vlakov na 500 metrov. V tujini pa so direktive 740m. Torej, ko pride v Slovenijo takšen vlak, se moramo prilagoditi, da gre takšen tovor čimprej v Luko Koper. S prihodom drugega tira se bo to spremenilo in bodo v Koper lahko vozili tudi vlaki dolgi 740 metrov.« Drugi tir bo tako razbremenil obstoječo progo prometa težkih tovornih vlakov in dvignil tonažo prepeljanega tovora.


Direktorica SŽ – Tovorni promet je tudi izpostavila, da je trenutno na progi veliko ovir, saj se izvajajo investicijska dela, ki pa so seveda nujna. »Zaradi nujno potrebnih del smo samo avgusta odpovedali 310 vlakov, kar znese nekje 240.000 ton. Zato komaj čakamo, da pride do končanja drugega tira, po katerem se bodo lahko vozili večji in težji vlaki.«

V zaključku je mag. Melita Rozman Dacar še dejala, da je SŽ – Tovorni promet lojalen in zanesljiv partner, ki s svojo dejavnostjo podpira rast kupcev. Prav tako v podjetju pozdravljajo investicije v javno železniško infrastrukturo, saj so investicije ključnega pomena za konkurenčnost slovenske logistike.

Na logistični konferenci Premikamo Slovenijo 8.0 je spregovoril tudi Ivan Gosarič in predstavil, kako se na SŽ pripravljamo na gradnjo nove avtobusne postaje Ljubljana. »Cel Potniški center Ljubljana bodo gradili trije investitorji. Gradnja železniškega območja in železniške postaje, tirov in peronov bo potekala pod Ministrstvom za infrastrukturo oziroma Direkcijo Republike Slovenije za Infrastrukturo. Avtobusno postajo, pripadajočo garažo, poslovne prostore in severni ter južni terminal izvajamo na Slovenskih železnicah. Imamo še tretji del, tukaj govorimo o komercialnem delu. O potniškem centru, ki ne bo zajemal samo ozkega multimodalnega dela ampak širšo celoto, kjer bodo potniki in uporabniki lahko uživali ugodnosti. Tukaj je investitor zasebnik.«

V nadaljevanju je vodja projekta gradnje nove avtobusne postaje Ljubljana Ivan Gosarič tudi temeljito predstavil zgodovinsko časovnico projekta izgradnje Potniškega centra Ljubljana vse od leta 2002.


»Kot smo dejali že prej, je projekt razdeljen na tri dele. Na multimodalni, ki obsega železniško postajo in avtobusno postajo ter na zasebni, komercialni del, kjer bo na severni strani stanovanjska gradnja, en del poslovnih prostorov ob Dunajski, na južni strani pa velik sto metrski hotel in še nekaj poslovnih prostorov ter trgovski center. V zvezi s tem je bil leta 2020 med vsemi udeleženci tudi podpisan memorandum o soglasju, ki so ga podpisali Vlada RS, Mendota invest, Slovenske železnice in Mestna občina Ljubljana. To je bila dodatna podlaga, da se projekt po skoraj 20letih končno nadaljuje. Zdaj smo na dobri poti,« je glede novega Potniškega centra Ljubljana še povedal Gosarič in nato še natančneje predstavil načrte kakšen bo izgled novega centra. Gosarič je tudi dejal, da bodo Slovenske železnice avtobusno postajo gradile v dveh fazah. Gradnja postaje se bo pričela spomladi 2025. Najprej se bo gradil severni terminal in nato še južni terminal. Severni terminal naj bi bil zgrajen do konca leta 2027, medtem ko se pričakuje, da bo južni terminal končan leta 2029.