Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je bil sinoči gost oddaje Odmevi in 24UR ZVEČER, kjer je spregovoril o delovni nesreči, ki se je zgodila na relaciji Postojna – Prestranek.
Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je v oddaji Odmevi povedal, da preiskava zakaj je do tragične nesreče prišlo, še poteka in da bodo Slovenske železnice ponudile vse pomoč, da si bodo ljudje čim prej opomogli: »Trenutno še vedno potekajo preiskovalni postopki, ki bodo potekali tudi jutri čez dan. Poteka notranja in zunanja preiskava. Šele ob zaključku se bo ugotovilo, kaj je dejansko šlo narobe.« Ob tem je Dušan Mes dodal, da so varnostne naprave nove iz leta 2021 in so zelo sodobne z vsemi varovali ter protokoli, ki vse procese zelo detajlno definirajo.
»Delovna skupina se prijavi, da bo delala na tirih in prometnik dobi informacijo, kje bo ta delovna skupina na terenu. Ko vlaki recimo prevozijo Postojno, se iz tega centra obvesti zadolženega čuvaja, da prihaja vlak. Časovno je točno določeno kdaj. Nato pride obvestilo do delovne skupine, da se je treba umakniti, ker prihaja vlak. Predvideva se, da je šum nastal nekje med progovnim prometnikom do čuvaja,« je v nadaljevanju oddaje povedal generalni direktor Slovenskih železnic in dodal, da preiskava še ni zaključena, ampak obstaja velika verjetnost človeške napake.
Dušan Mes je tudi povedal, da število izrednih dogodkov v zadnjih 10 letih v železniškem prometu upada: »Število izrednih dogodkov v zadnjih 10 letih upada. Res pa je, da je bilo v letošnjem letu kar nekaj izrednih dogodkov. Med njimi je bilo tudi kar nekaj vremenskih ujm, kar je potem posledica, da je prišlo do posameznih nesrečnih spletov okoliščin. Dejstvo je, da je na Slovenskih železnicah ogromno gradbincev, gradbenih podjetij, ki niso del Slovenskih železnic, ampak delajo na projektih. Ogromno je tudi podjetij, ki prvič to izvajajo. So določeni protokoli, ki veljajo. Res pa je, da določena podjetja ali pa določeni posamezniki podcenjujejo problematiko varnosti na omrežju.« Generalni direktor Slovenskih železnic je tudi napovedal dodatno zaostrovanje varnostnih protokolov in da se bodo ukrepi sprejemali po končani preiskavi nesreče.
Generalni direktor Slovenskih železnic je gostoval tudi v oddaji 24UR ZVEČER in ponovil dejstvo, da preiskava še poteka in da je težko podajati točne zaključke. Povedal je tudi, da je izredni dogodek na Slovenskih železnicah pustil veliko črnino: »Vsi zaposleni so zelo pretreseni. Ponovno izrekam sožalje vsem domačim preminulih in pa seveda tudi dvema, ki sta poškodovana, še v bolnišnici. Z obema sem imel pogovor. Počutita se bolje, sta pa seveda zelo pretresena.«
»Varnostna naprava je relativno nova, od leta 2021. Zelo sodobna. Protokoli so zelo sodobni, usklajeni z varnostnim organom. Enaki protokoli so v Nemčiji in Avstriji. Gre za večstopenjsko potrjevanje. Se pravi, progovni prometnik v Postojni mora 3-krat potrditi protokol, preden vlak prevozi signal, oziroma, da se da signal skupini na terenu. Ugotovitve, kaj se je zgodilo in zakaj se je, bi prepustil preiskovalcem in zaključku preiskave,« je dejal Dušan Mes in ob tem tragičnem dogodku obljubil pomoč ter podporo: »Kadar pride do takšne delovne nesreče, kot je bila današnja, je velika tragedija za vse nas na železnicah. Vsi se sprašujemo, kako lahko do tega pride, kaj je šlo narobe. Upam, da bodo ti odgovori čim prej jasni. Predvsem pa je treba v tem trenutku zaposlene motivirati, da se delo odvija naprej. Kar se tiče poškodovanih. Mi bomo nudili vse, kar je možno, da to travmo čim prej dajo za sabo. Nudili bomo tudi finančno pomoč. Enako velja za družino preminulih. Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da v tej tragični zgodbi naredimo tisto, kar kot železničarji lahko naredimo. Pomagali jim bomo, da bodo šli čim lažje čez to težko obdobje.«
Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je svojcem preminulih ob boleči izgubi izrekel iskreno sožalje.