Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je bil gost oddaje Odmevi. Tema pogovora je bila gradnja novega železniškega nadvoza nad Dunajsko cesto in posledične zapore ter omejitve cestnega prometa.

Dušan Mes je uvodoma razložil, da je gradnja novega železniškega nadvoza nad Dunajsko cesto del prenove novega Potniškega centra Ljubljana, ki bo potekal v več fazah: »To je 1. del oziroma faza A celotne prenove Potniškega centra Ljubljana. Sledita še faza B, C in kasneje še D. Faza A pomeni, da se most, ki je trenutno čez Dunajsko, podira in se zgradi nov most z novimi tiri ravno zaradi celovitosti urejanja celotnega območja, se pravi Potniškega centra Ljubljana in je tudi za odvijanje prometa najtežji del. Kasneje sledita fazi B in C.« Ob tem je dodal, da tukaj alternative ni, razen če bi med tem časom popolnoma zaprli železniški promet, kar si Slovenija po mnenju generalnega direktorja Slovenskih železnic ne more privoščiti.

Povedano je tudi bilo, da bo pomembno vlogo ponovno dobila železniška postaja Šiška, ker bosta v času podiranja nadvoza in potem gradnje mostu vsaj delno nekaj mesecev odprta samo dva tira namesto štirih: »Treba si je predstavljati, da železniško postajo Ljubljana na dan prečka tako ali drugače okoli 500 vlakov. Se pravi, vsi vlaki, ki grejo tudi čez ta most, v tem delu ne bodo več mogli iti čez v 24 urah. Promet iz smeri Jesenice-Ljubljana na dan predstavlja 49 vlakov, od tega jih bo približno 8 vlakov imelo končno ali začetno postajo na tej postaji zraven Pivovarne Union. In enako velja za progo proti Kamniku. Tam pa jih bo od 48 vlakov imelo 19 vlakov končno postajališče ali začetno postajališče.« Dušan Mes je v oddaji tudi povedal, da je bil z LPP-jem sklenjen dogovor, da bo organiziran krožni mestni avtobus, ki bo potnike pobiral pred postajo Tivoli in jih potem peljal po Celovški cesti s postankom na Gosposvetski in na Bavarskem dvoru ter svojo pot končal na Kolodvoru: »To bo od 7. ure zjutraj do 10. ure zvečer. Avtobus bo vozil nekje na vsakih 15 minut, tako da bo za potnike poskrbljeno. Za vlake v konicah, to se pravi v jutranjih in popoldanskih urah, bo pa ostal enak režim kot zdaj.«

Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je tudi izpostavil, da je Ljubljana eno izmed redkih glavnih mest v Evropi skozi katero še vedno poteka železniški tovorni promet. Kot rešitve problema je navedel poglobitev proge ali izgradnjo južne oziroma severne obvoznice ali tivolskega loka: »Ena je poglobitev, ki je mogoče najboljša, verjetno pa tudi daleč najdražja. Obstajata še dve rešitvi, pri katerih ministrstvo intenzivno dela: južna in severna obvoznica. Se pravi, da se proga nekje pri Brezovici odcepi in gre proti Gorenjski oziroma proti Štajerski. Mislim, da bo to prej kot v desetih letih težko zgrajeno.« Glede tivolskega loka pa je Dušan Mes povedal: »Mislim, da se da tivolski lok zgraditi vsaj do konca leta 2026. Glede gradbenih del. To je zadeva, ki je hitro narejena. Bolj je problem pridobitev vseh soglasij, odkupov zemljišč in pa dovoljenj. Kar se tiče same gradnje, je to končano verjetno v nekaj mesecih. Ampak glede na vse, kar se predvideva, mislim, da je to nujno in bo treba narediti vse, da se tivolski lok zgradi in da se železniška postaja Ljubljana razbremeni. Na dan je to približno 80 tovornih vlakov.«