Danes se je na Slovenskih železnicah začel projekt Lokalna hrana na vlakih, ki potnikom na prijeten način približuje slovenski med ter jabolka. Projekt poteka v Tednu slovenske hrane, v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije (ČZS), Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije (KGZS) in Zvezo slovenske podeželske mladine (ZSPM).
Čebelarji, kmetje in mladi s podeželja so potnikom na vlakih podarili slovenski med in jabolka ter izpostavili pomen lokalne hrane, kratkih transportnih poti in skrbno oblikovane slovenske krajine. Mnogi potniki so darove prejeli skupaj z nasmehom in iskreno zgodbo o delu, ki stoji za njimi.
Na Slovenskih železnicah vsak dan vozimo skozi kraje, kjer nastaja slovenska hrana. Travniki, sadovnjaki, gozdovi in čebelnjaki niso le razgled skozi okno, so delo ljudi, ki s predanostjo ohranjajo podeželje živo. Zato nam je sodelovanje v takšnih projektih blizu. Povezuje nas skupen prostor, skupna odgovornost in skupna želja, da ta krajina ostane živa tudi v prihodnje.
Slovenski kmetje in čebelarji so pri tem naši naravni partnerji saj s svojim delom soustvarjajo krajino, ki jo potniki pogosto občudujejo kot najlepši del poti.
Dogodka se je udeležil tudi direktor SŽ – Potniški promet Miha Butara, ki je ob začetku projekta poudaril:

»Slovenske železnice želimo vračati okolju, zato z veseljem podpremo dobrodelnost, šport, kulturo ter projekte, ki prispevajo k razvoju naše družbe. Naš cilj ni le govoriti o trajnosti, temveč jo živeti. Z izbiro hrane domačega kmeta, medu slovenskega čebelarja ter podporo lokalni samooskrbi negujemo prostor, v katerem živimo. Vsak tak korak krepi naš trajnostni odnos do okolja – tako kot tudi odločitev, da se na pot odpravimo z vlakom, ki je udobnejši in čistejši način prevoza.«
Deljenju medu in jabolk so se danes pridružili tudi predsedniki ČZS, KGZS in ZSPM. Ob tej priložnosti so poudarili pomen lokalne hrane, kratkih verig oskrbe in odgovornega odnosa do okolja.
Predsednik ČZS in Evropske čebelarske zveze (EBA) Boštjan Noč je poudaril:

»Slovenija je zelena, čista, biotsko raznovrstna in kulinarično edinstvena. Brez čebel, čebelarjev in pridnih rok slovenskega kmeta take dežele ne bi bilo. Pri lokalni hrani moramo narediti korak naprej – najboljša naložba države v zdravje ljudi je prehranjevanje z lokalno hrano, najboljša subvencija kmetijstvu pa nakup hrane v državnih institucijah po tržni ceni.«
Predsednik KGZS dr. Jože Podgoršek je dodal:

»Želimo spomniti potrošnike, zakaj je pomembno kupovati hrano slovenskega porekla – ne le zaradi kakovosti in zdravja, ampak tudi zato, da imamo lepo in obdelano slovensko krajino. Kmetje s svojim delom ohranjajo prostor, ki ga vidimo skozi okna vlakov.«
Predsednica ZSPM Eva Golob pa je izpostavila vlogo mladih:

»Kmetje se vsak dan soočajo z ogromno količino dela in odgovornosti, zato pogosto nimajo časa za promocijo svojih izdelkov. Na ZSPM verjamemo, da je naloga vseh nas – mladih, lokalnih skupnosti in države –, da širimo prepoznavnost slovenske hrane ter gradimo zaupanje med pridelovalci in potrošniki.«
Na železniški postaji v Grosuplju nas je ob tej priložnosti prijazno pozdravil tudi župnik Martin Golob, ki je s svojo pristnostjo podprl pomen povezovanja lokalne skupnosti.
Majhni koraki, pomembna sporočila
Projekt Lokalna hrana na vlakih združuje prehransko samooskrbo, trajnostno mobilnost in povezovanje skupnosti.
Na Slovenskih železnicah verjamemo, da takšne geste kot so jabolko v roki, žlička medu in vožnja z vlakom, prispevajo k bolj povezani, prijazni in trajnostni Sloveniji.














