Na svetovni dan čebel, 20. maja 2026, smo Slovenske železnice skupaj z občinami Domžale, Grosuplje in Ivančna Gorica začele letošnje setve sončnic v okviru vseslovenskega projekta Sejemo sončno prihodnost. Projekt simbolično povezuje trajnostno mobilnost, skrb za okolje, lokalne skupnosti in ljudi ter tudi letos ob železniških progah in postajah po Sloveniji seje zgodbe povezovanja, sodelovanja in odgovornega odnosa do narave.

Prva letošnja simbolična setev je potekala ob železniški postaji v Domžalah, kjer so se dogodku pridružili učenci OŠ Venclja Perka Domžale, ki so s pesmijo popestrili dogajanje, županja mag. Renata Kosec ter olimpijka Maruša Mišmaš Zrimšek. Maruša se je dogodka udeležila skupaj s sinom Marcelom, velikim ljubiteljem vlakov. Ob tem je povedala, da njihova družina živi v bližini železniške postaje, zato vlak pogosto izberejo kot prevozno sredstvo. Županja je ob dogodku poudarila pomen povezovanja trajnostnih praks z lokalnim okoljem ter izrazila veselje, da so se Domžale letos prvič pridružile projektu.

Direktorica sektorja za marketing, komuniciranje in mednarodne odnose na SŽ, mag. Tanja Rotovnik ter županja občine Domžale, mag. Renata Kosec

Pot je nato vodila v Grosuplje, kjer se je zgodba setve sončnic ob železniški progi pred tremi leti tudi začela. Pri dogodku ob železniški postaji so sodelovali učenci OŠ Louisa Adamiča Grosuplje, ki so zapeli pesmico Sijaj, sijaj sončece, župan dr. Peter Verlič ter šahovska velemojstrica Laura Unuk. Župan je ob tem poudaril pomen skrbi za naravo, čebele in trajnostno mobilnost ter izpostavil, da lahko namesto avtomobila pogosteje izberemo vlak ali avtobus.

Župan občine Grosuplje, dr. Peter Verlič, šahovska velemojstrica Laura Unuk in Tanja Rotovnik

Laura Unuk je ob dogodku poudarila pomen povezovanja skupnosti pri ustvarjanju trajnostne prihodnosti:
»Res je lepo, da celotna skupnost, občine in ljudje stopimo skupaj ter skupaj sejemo sončno prihodnost.«

V Ivančni Gorici so se simbolični setvi pridružili učenci čebelarskega krožka OŠ Stična, dijaka Srednje šole Josipa Jurčiča Ivančna Gorica, čebelarji Čebelarskega društva Stična in Čebelarskega društva Krka-Zagradec, direktorica Zavoda Prijetno domače Maja Lampret, ravnatelj OŠ Stična Marjan Potokar, direktorica občinske uprave dr. Andrejka Miše Glavič, župan Dušan Strnad ter vrhunski telovadec Mitja Petkovšek. Dogodek je dodatno popestrila tudi maskota Višnja iz Hiše kranjske čebele.

Mitja Petkovšek, eden najuspešnejših slovenskih športnikov, ki se v Ivančni Gorici počuti domače tudi po srcu, je s svojo prisotnostjo dodatno navdihnil mlade. Sodelovanje športnikov v projektu simbolno povezuje gibanje, zdrav življenjski slog, vztrajnost in skrb za prihodnost – vrednote, ki jih projekt Sejemo sončno prihodnost tudi spodbuja.

Župan Dušan Strnad je ob dogodku poudaril, da gre za simbolno gesto, ki ljudi opominja na odgovoren odnos do narave, okolja, čebel in skupnosti.

»V tem času smo lahko opazovali sadove našega prvega sejanja sončnic in moram reči, da je bilo uspešno. Želimo si, da bo polje letos še lepše zacvetelo. To, kar počnemo, je predvsem simbolna gesta in zgled drugim ljudem, kako se je treba obnašati do narave, okolja, čebel in ljudi, ki tukaj živijo,« je povedal župan.

Vrhunski športnik Mitja Petkovšek, direktorica zavoda Prijetno domače, Maja Lampret in župan občine Ivančna Gorica, Dušan Strnad

Direktorica Zavoda Prijetno domače Maja Lampret je izpostavila pomen čebele kot simbola sodelovanja, skupnosti in medsebojne pomoči ter poudarila, da projekt lepo povezuje občino, čebelarje, Slovenske železnice in lokalno skupnost.

Predsednik Čebelarskega društva Stična Anton Kastelic je opozoril, da sončnice predstavljajo pomemben vir nektarja in cvetnega prahu za čebele v obdobju, ko je v naravi manj paše, ter izrazil željo, da bi takšne pobude postale trajna praksa.

Ravnatelj OŠ Stična Marjan Potokar pa je poudaril pomen vzgoje mladih za spoštljiv odnos do narave in tradicije čebelarstva ter se Slovenskim železnicam zahvalil za podporo projektom, ki povezujejo mlade, lokalno skupnost in trajnostne vrednote.

Projekt Sejemo sončno prihodnost letos poteka že drugo leto zapored in bo v prihodnjih tednih povezal še druge občine po Sloveniji. Setve sončnic bodo potekale še v občinah Laško, Sevnica, Divača, Šmartno ob Paki, Celje, Kočevje, Ljubljana, Medvode, Dravograd, Velenje in Ormož.

Sončnice ob železniških progah niso le simbol trajnosti in povezovanja, temveč tudi pomembna medovita rastlina, ki prispeva k ohranjanju biotske raznovrstnosti in lepšemu prostoru ob železniških progah in postajah.

 

Posebna zahvala tudi partnerju projekta SAATBAU eGen, ki je zagotovil semena sončnic za vse lokacije.