Pred dobrim tednom smo na ljubljanski železniški postaji pričakali prvi vlak, ki je zapeljal po povsem novih tirih. S tem smo obeležili pomemben mejnik na poti k našemu cilju – vzpostaviti center prihodnosti, sodobno središče mobilnosti, ki bo povsem preoblikovalo prometno in železniško ureditev, kot jo poznamo danes.

Nov potniški center iz dneva v dan raste in se razvija pred našimi očmi. Trenutno prehajamo v zadnjo, t. i. projektno fazo C. Dela na gradbišču tečejo intenzivno in v skladu s časovnimi roki, da bi Slovenija še pred jesenjo dobila sodobni potniški center.

V nadaljevanju gradnje se dela selijo na južno stran postaje, zato moramo začasno zapreti večji del ljubljanske železniške postaje. Že to nedeljo, 14. decembra 2025, bo tako začel veljati začasni prometni režim, ki uvaja bolj oddaljene nadomestne perone.

  • Za potnike, ki potujejo v smeri Primorske in nazaj, bo vzpostavljen dodaten bočni peron na Dunajskem nadvozu (tir 94). Ta koridor je označen z zeleno barvo;
  • za potnike, ki potujejo v/iz smeri Dolenjske in v/iz smeri Zasavja izven prometnih konic, sta ob križišču Masarykove ceste in Njegoševe ulice vzpostavljena dva začasna odtočna perona (tiri 95, 96, 97, 98). Ta koridor je označen z rumeno barvo;
  • vsi ostali vlaki v/iz smeri Zasavja v času prometnih konic ter vlaki v/iz smeri Gorenjske in Kamnika vozijo z novozgrajenih peronov na glavni železniški postaji. Pešci lahko do peronov dostopajo z Vilharjeve ceste skozi novozgrajeni podhod, do začetka prihodnjega leta pa začasno tudi preko obstoječega podhoda. Ta koridor je označen z modro barvo.

Do načrta in usmerjevalnih videoposnetkov, ki prikazujejo potniške koridorje, dostopate na tej spletni povezavi.

Zemljevid koridorjev

»Za nas vse bi bilo najlažje, če bi postajo zaprli in delali brez prometa. Bilo bi hitreje, verjetno tudi bolj varno. Ampak ker vemo, da potniki to železniško postajo še kako potrebujejo, vsi skupaj delamo vse, da jim zagotovimo najlažjo in najboljšo možnost v težkih razmerah,«  je danes ob najavi nove ureditve za medije povedala ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek. »Zavedamo se, da bo začasni režim, ki bo veljal približno pol leta, omejil dostopnost in podaljšal pešpoti do peronov,« je dejal generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes in ob tem napovedal številne ukrepe, ki jih je družba skupaj z Ministrstvom za infrastrukturo Republike Slovenije in Mestno občino Ljubljana pripravila za enostavnejše in potnikom prijaznejše usmerjanje do peronov:

  • vzpostavitev infotočke ter okrepitev ekipe informatorjev na terenu, ki bodo potnikom nudili informacije, jih usmerjali in jim pomagali na poti do peronov;
  • uvedba tribarvne signalizacije s shemo začasne prometne ureditve. Informativni načrti bodo nameščeni na različnih lokacijah na območju ljubljanske železniške postaje;
  • barvne talne oznake, ki vodijo do novih začasnih peronov;
  • obveščanje prek različnih komunikacijskih kanalov in spletnih portalov Skupine SŽ;
  • predvajanje usmerjevalnih videoposnetkov, ki bodo potnikom v pomoč pri iskanju nadomestnih peronov.

Posebno pozornost smo namenili tudi gibalno oviranim osebam. V prilagojenem režimu jim bodo na voljo tri dostopne točke: stalna dostopna točka na glavni železniški postaji, točka na Vilharjevi cesti pred vhodom v podhod ter nova dostopna točka na avtobusnem postajališču LPP – postaja Friškovec v smeri proti železniški postaji.

 

K strpnosti je Ljubljančanke in Ljubljančane ter vse ostale potnike danes pozval tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki napoveduje, gre za urejanje prometa, zelo zahtevno leto 2026. »Ko bodo dela enkrat zaključena, bomo lahko uživali v čudovito urejenem območju,« je še dodal.

Potnikom se že vnaprej zahvaljujemo za razumevanje in potrpežljivost.