Skoraj 280 tisoč slovenskih učencev in dijakov se – prepričani smo – po nadvse prijetno preživetih poletnih počitnicah vrača v šolske klopi. Najbolj si bodo začetek novega šolskega leta gotovo zapomnili prvošolci. Nekaj manj kot 20 tisoč otrok bo prvič zakorakalo čez šolski prag. Še več, kar 25 tisoč mladih se letos podaja na srednješolsko avanturo.

Vsem osnovnošolcem in dijakom želimo, naj bo novo šolsko leto polno zanimivih izzivov, novih prijateljstev in učnih uspehov.

Še bolj previdno, pravilno in varno čez progo

S 1. septembrom lahko pričakujemo znatno povečanje števila potnikov v prometu – ne le na cestah, tudi na vlakih in ob progah. Vemo, da so mladi med najranljivejšimi udeleženci v prometu. Za njihovo varnost lahko vsi skupaj poskrbimo z odgovornim ravnanjem in doslednim upoštevanjem pravil – tudi ob progi.

Z začetkom šolskega leta bo zato naša služba za notranji nadzor kot vedno pridno spremljala dogajanje ob progah in skrbela za varnost vseh potnikov. Skladno z ustaljeno prakso bodo inšpektorji SŽ razporejeni po vseh krajih širom Slovenije. Mlade – predvsem dijake, ki pogosteje potujejo z vlaki – pozivamo, naj dosledno spoštujejo pravila gibanja na železniškem območju, upoštevajo navodila in znake ter proge prečkajo tam, kjer je to dovoljeno. Z nedovoljenim zadrževanjem na območju železnice in nepravilnim prečkanjem tirov lahko ogrozijo svojo in varnost drugih udeležencev v prometu. Vedite: najboljše so »varne odločitve – ob vsakem prečkanju«.

Še bolj udobno na pot

V novo šolsko leto bomo vstopili z dodatno posodobljenim voznim parkom. Veseli nas, da sta prispeli še dve novi Stadlerjevi garnituri. Po naših tirih tako vozi že deset od skupno dvajsetih naročenih garnitur Stadler SŽ 610 DMG (podserija 100). Dobava teče celo hitreje, kot smo predvidevali – vseh 20 bo v Sloveniji do konca leta. Vozile bodo na vseh regionalnih progah.

V novem investicijskem ciklusu imamo predvideno še nabavo novih električnih lokomotiv in 20 sodobnih potniških vagonov. Postopek je v zaključni fazi, dobavo pa pričakujemo v letu 2028.

Še bolj povezani

Da bi izboljšali povezavo med Posavjem in hrvaško prestolnico, bo vožnja dveh parov vsakodnevnih lokalnih potniških vlakov med Ljubljano in Dobovo podaljšana do Zagreba. S 1. septembrom bomo povečali tudi število neposrednih vlakov med Ljubljano in Zagrebom ter okrepili povezavo med Rogatcem in Đurmancem na Hrvaškem, česar se bodo gotovo razveselili predvsem prebivalci ob meji na obeh straneh Sotle. Določene spremembe voznega reda, ki bodo zagotovile boljšo in učinkovitejšo povezavo med Mariborom in Celovcem, uvajamo tudi na koroški progi.

Več o dodatnih povezavah in spremembah v voznem redu: https://potniski.sz.si/dodatne-vlakovne-povezave-s-hrvasko-in-nekaj-sprememb-v-voznem-redu-1-september-2025/