V stavbi Slovenskih železnic se je danes odprla razstava ob 120-letnice Godbe Slovenskih železnic. Bil je 1. maj leta 1902, ko so glasbeni navdušenci, železničarji v Zidanem Mostu, ustanovili železničarsko godbo. V svoji 120-letni zgodovini je godba večkrat menjala ime, kljub vsemu pa je vedno ostala močno povezana z železnico. KD Godba Slovenskih železnic, kakršno poznamo danes, je edina od nekdaj številnih železničarskih godb.
Dirigentsko palico je od njenih začetkov vihtelo enajst dirigentov, od leta 1999 Franci Lipovšek. Pod njegovim vodstvom se je začela godba razvijati in udeleževati tekmovanj, s tem pa sta se povečevali kakovost in zahtevnost igrane glasbe. Godba Slovenskih železnic je za zdaj edina godba v Sloveniji, ki ji je na tekmovanjih Zveze slovenskih godb uspelo v samo petih letih priti iz najnižje v najvišjo kakovostno skupino. S svojo energijo in predanostjo glasbi pa 80 aktivnih članov niza uspehe tudi na mednarodnih tekmovanjih.
V sklopu praznovanj ob 120-letnici bodo imeli godbeniki 24. novembra letos veliki koncert v Cankarjevem domu v Ljubljani
V zadnjih letih se je povprečna starost godbe precej znižala in je le nekaj čez 20 let. V godbi igrajo osnovnošolci, dijaki, študentje, zaposleni in upokojenci. Poleg številnih akademsko izobraženih glasbenikov v godbi večina članov igra povsem ljubiteljsko. Godba uspešno koncertira na raznovrstnih kulturnih prireditvah doma in v tujini. Med drugim so Slovenske železnice in našo domovino ter njeno bogato kulturno dediščino predstavljali na turnejah v ZDA, Kanadi, Španiji, Makedoniji, Nemčiji, Franciji in na Hrvaškem. Godba ima velike načrte, godbenice in godbeniki pa pri tem ostajajo skromni, predani ustvarjanju glasbe. Veselijo se priložnosti, da svojo vrednost dokažejo občinstvu in sebi.
Foto: Arhiv Godbe SŽ in Miško Kranjec





