Na Mestni občini Ljubljana je potekala novinarska konferenca, na kateri je bil predstavljen projekt izgradnje javnega dela Potniškega centra Ljubljana in okoliške javne infrastrukture ter prometne ureditve. Navzoči na novinarski konferenci so bili enotni, da je v prestolnici nujen nov in sodoben potniški center, ki bo sledil potrebam časa in pripomogel k boljšemu razvoju potniškega prometa po celotni državi.
Generalni direktor SŽ Dušan Mes je v uvodu povedal, da je bil javni del projekta Potniškega centra Ljubljana do leta 2017 močno podhranjen, ko pa je prišlo do ločitve na javni in zasebni del, je bil na tem segmentu narejen velik napredek. »Bistveno se je povečalo število parkirišč za avtobuse. Se pravi, avtobusna postaja je poleg železniške postaje dobila neko osrednjo vlogo. Celotna prometna ureditev se je v celoti podredila javnemu potniškemu prometu,« je dejal generalni direktor Dušan Mes in ob tem dodal, da se bosta avtobusna in železniška postaja v celoti podredili potnikom.
Generalni direktor SŽ je tudi povedal, da je bil skupaj s strokovnjaki in Mestno občino Ljubljana v zadnjih letih na projektu novega Potniškega centra Ljubljana narejen velik napredek: »Prišli smo z 28 parkirnih mest na 42 terminalov. 30 na severnem delu in 12 na južnem delu, kjer bo ločen mestni, primestni in mednarodni promet.« Poleg 42 terminalov bo še 23 dodatnih multifunkcijskih mest, ki bodo postavljena ob Vilharjevi, Masarykovi in železniški postaji.
»Slovenske železnice bodo zagotovile še določena parkirišča za avtobuse na drugem območju, nekje na obrobju Ljubljane, da bo ta prostor čim bolj izkoriščen in pretočen ter čim bolj prilagodljiv za potnike in da bo to postajališče maksimizirano z vidika prostora,« je še povedal Dušan Mes. Novi Potniški center Ljubljana bo nudil 2000 mest za kolesa in možnost »car sharinga« oziroma izposoje avtomobilov. Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je tudi prepričan, da bo Potniški center Ljubljana t. i. »mobility točka«, s katero bomo vzor celotni Evropi.
Župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković je na novinarski konferenci povedal, da ima Ljubljana trenutno najgršo avtobusno postajo v Evropi, a da bo z novim potniškim centrom dobila najlepšo. Po oceni Zorana Jankovića bo celoten projekt stal približno milijardo evrov.
Ministrica za infrastrukturo Alenke Bratušek je prepričana, da bi moral biti ljubljanski potniški center končan v skladu s časovnico do konca leta 2025. Ministrica je ob tem dodala, da bo budno spremljala izvedbo centra, da bi bil ta končan v obljubljenem roku. Alenka Bratušek je tudi povedala, da se je gradnja že začela, ko je bil junija v delo uveden izvajalec nadomestnega železniškega nadvoza nad Dunajsko cesto.
V okviru projekta bo prenovljena železniška infrastruktura, zgrajen bo nov nadhod, obstoječi podhod pod železniško progo pa prenovljen in razširjen. Na Dunajski cesti bo prišlo do zamenjave železniškega nadvoza, enako tudi na Šmartinski cesti. Nova avtobusna postaja bo zrasla ob Vilharjevi cesti, medtem ko bo ob Masarykovi vzpostavljen dodatni avtobusni terminal. Spremembe bodo tudi na cestnem omrežju. Na Vilharjevi cesti od uvoza za PCL do križišča za Železno cesto bo uveden enosmerni promet, saj bo na tem odseku stala avtobusna postaja. Na Šmartinski cesti bo prišlo do širitve podvoza pod železniško progo, medtem ko se bosta Trg OF in Masarykova cesta spremenila v bulvar.
Foto: STA