V sredo, 7. maja 2025, je v Ljubljani potekal prvi slovenski DAC Forum, ki so ga skupaj organizirali Prometni institut Ljubljana, SEESARI in Ministrstvo za infrastrukturo Republike Slovenije. Dogodek predstavlja pomemben mejnik v procesu digitalizacije železniškega tovornega prometa v Sloveniji in širši regiji, s poudarkom na uvajanju digitalne avtomatske spenjače (DAC) – novega evropskega standarda za spenjanje tovornih vagonov, ki omogoča avtomatizirano in digitalno povezavo med vagoni.
Digitalna avtomatska spenjača (DAC) bistveno izboljšuje varnost, učinkovitost in interoperabilnost v evropskem železniškem tovornem prometu, kar bo prispevalo k povečanju konkurenčnosti železniškega prevoza, zmanjšanju emisij in optimizaciji logističnih procesov.
Ključni govorniki foruma:
– Aleksandar Dobrijević (Prometni institut Ljubljana), nacionalna kontaktna točka za DAC v Sloveniji, je otvoril dogodek in vodil razpravo o nacionalni implementacijski strategiji.
– Peter Verlič (predsednik SEESARI) je poudaril pomen regionalnega sodelovanja pri inovacijskih in raziskovalnih projektih, povezanih z DAC.
– Libor Lochman, DAC ambasador, in Jens Engelmann, programski vodja evropskega programa EDDP (European DAC Delivery Programme), sta predstavila mednarodne izkušnje in strateške usmeritve na poti digitalizacije železniškega prometa.
Dogodek je združil ključne deležnike slovenskega železniškega sektorja, vključno z železniškimi prevozniki, upravljavci infrastrukture, predstavniki gospodarske zbornice in številnimi mednarodnimi strokovnjaki.
Prvi DAC Forum v Sloveniji je bil zelo dobro sprejet, z visokim nivojem angažiranosti udeležencev, kar kaže na skupno zavedanje o nujnosti pravočasne pripravljenosti in tesnega sodelovanja vseh deležnikov pri procesu digitalne preobrazbe železniškega tovornega prometa.
