Včeraj je v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju potekala okrogla miza Moving Slovenia 7.0 (Premikamo Slovenijo), na kateri so predstavniki logističnih središč spregovorili o tem, kako premagati »ozka grla«. Na poslovno logistični konferenci, ki je namenjena logističnim in prometnim izzivom, je sodeloval tudi direktor SŽ Infrastruktura Matjaž Kranjc.

Premikamo Slovenijo je največja konferenca za infrastrukturo, logistiko in mobilnost, ki poudarja trenutno stanje največjih slovenskih infrastrukturnih projektov, obravnava potrebe in perspektive logističnega sektorja ter predstavi nove priložnosti pri projektih logistike in mobilnosti. Dogodek sta organizirala Časnik Finance in Advantage Austria. Letošnja tema konference so bila ozka grla, ki vsem, ki se ukvarjajo z logistiko, povzročajo sive lase.

Direktor SŽ Infrastrukture Matjaž Kranjc je na konferenci sodeloval kot govorec na okrogli mizi z naslovom »Drugi tir je tako rekoč tukaj. Kaj tedaj, ko bo zgrajen in odprt? Kakšni bodo prvi koraki?«, na kateri sta sodelovala tudi Andrej Cah (direktor prodaje, Luka Koper) in Aleš Napast (direktor Siemens Mobility). Okroglo mizo je moderiral Peter Frankl.

Direktor družbe SŽ – Infrastruktura je v uvodu povedal, da lahko glede na izvedena dela na projektu drugega tira prve vožnje po drugem tiru upravičeno pričakujemo v začetku leta 2026. Ob tem je Matjaž Kranjc dodal, da je treba v tem času tudi na ostalem omrežju izpeljati vse ključne projekte, da bi bil drugi tir v železniškem transportu čim bolj učinkovit: »Za nas je ključno, da se čim bolj pripravimo na drugi tir. Izvajajo se investicijska in vzdrževalna dela na železniškem omrežju. Vsi hitimo z nadgradnjami, da bo naše jedrno omrežje ob odprtju drugega tira čim bolj pripravljeno in da bo ovir čim manj.«

»Investicijski ciklus na železniškem omrežju, na glavnih kakor tudi regionalnih progah, kjer imamo velike potenciale tako v potniškem kot tovornem prometu, se bo nadaljeval močno po letu 2030. Delajo se tudi načrti modernizacije omrežja za leto 2050 plus. Modernizacija železniškega omrežja in nadgradnje bodo potekale tudi v prihodnje,« je na vprašanje o končanju modernizacije železniškega prometa na konferenci odgovoril Matjaž Kranjc.

Glede železniškega omrežja v Ljubljani je direktor SŽ – Infrastrukture Matjaž Kranjc dejal, da je projekt prenove ljubljanskega potniškega centra tik pred začetkom: »Konec leta bodo zabrneli prvi stroji pri nadgradnji Dunajskega nadvoza. Danes so tam štirje tiri, v nadaljevanju bo nov objekt s šestimi tiri, kar pomeni bistveno boljšo prepustnost.« »Slovenija in Ljubljana dobivata nov potniški center, ki bo izboljšal prepustnost skozi Ljubljano tako za tovorni kot tudi za potniški promet. Potnikom bodo omogočene tudi bistveno boljše storitve,« je glede novega Potniškega centra Ljubljana še povedal Kranjc.

Na vprašanje glede zamud je direktor SŽ – Infrastrukture povedal, da se na slovenskem železniškem omrežju izvajajo investicijska dela in da je težko na tiru obenem delati in nemoteno voziti. »Usklajujejo se nadomestni prevozi, vendar pa žal učinkovitih nadomestnih poti na slovenskem železniškem omrežju ni,« je še dodal Matjaž Kranjc.