7. avgusta 2025 je v Ljubljani potekal bilateralni sestanek med predstavniki potniškega prometa slovenskih (SŽ-Potniški promet) in madžarskih (MÁV-csoport) železnic na temo vlakovnih povezav med Slovenijo in Madžarsko.

Glavna tema srečanja je bila predstavitev možnosti izboljšanja dobrega medsebojnega sodelovanja in vpeljavi dodatnih vlakovnih povezav med Slovenijo in Madžarsko, ki bi okrepile železniški potniški promet in povečale mobilnost potnikov ne samo med obema državama temveč tudi s povezovanjem širše regije in ostalih držav Jugovzhodne Evrope ter nove vlakovne povezave (Budimpešta – Ljubljana z Italijo, Ljubljana – Budimpešta – Beograd, Budimpešta – Zagreb – Ljubljana, itn.) s poudarkom na hitrejših vlakovnih povezavah za poslovne, turistične in ostale uporabnike, ki bodo prispevale k trajnostnemu razvoju železniškega prometa in povečanju mobilnosti v širši regiji.

Poleg tega so pogovori potekali tudi o možnostih za izboljšanje storitev za potnike (npr. spletna prodaja mednarodnih vozovnic in gostinska ponudba), promociji nizkocenovnih ponudb in ustvarjanju skupnih turističnih produktov. Srečanje je zaključilo z zavezo, da se oblikuje medsebojna delovna skupina za izmenjavo aktualnih informacij o izvajanju prevoznih storitev in nadaljnjem razvoju storitev.
Direktor potniškega prometa Slovenskih železnic (SŽ-PP), g. Miha Butara je ob tej priložnosti povedal: »Zelo smo zadovoljni z današnjim srečanjem in konstruktivnim dialogom z madžarskimi kolegi. Sodelovanje med slovenskimi in madžarskimi železnicami ima velik potencial za krepitev mobilnosti v regiji, še posebej z načrtovanimi novimi vlakovnimi povezavami, ki bi povezale Slovenijo z Madžarsko, Italijo in Srbijo. Veselimo se prihodnjih skupnih projektov, ki bodo prispevali k razvoju železniškega potniškega prometa v širši regiji.«

»Današnje srečanje v Ljubljani predstavlja pomemben korak k poglobitvi sodelovanja med madžarskimi in slovenskimi železnicami. Skupna vizija o izboljšanju vlakovnih povezav med našima državama in širšo regijo Jugovzhodne Evrope je ključna za večjo dostopnost železniškega potniškega prometa. Z veseljem podpiramo uvedbo novih mednarodnih linij ter izboljšanje storitev za potnike” je povedal direktor potniškega prometa madžarskih železnic (MÁV-csoport), dr. Kormányos László.

Nekatere novosti in izboljšave vlakovnih povezav med Slovenijo in Madžarsko bodo vidne že v začetku leta 2026.

Od leve proti desni: Miha Butara, direktor potniškega prometa Slovenskih železnic (SŽ-PP) in direktor potniškega prometa madžarskih železnic (MÁV-csoport), dr. Kormányos László.
Od leve proti desni: Miha Butara, direktor potniškega prometa Slovenskih železnic (SŽ-PP) in direktor potniškega prometa madžarskih železnic (MÁV-csoport), dr. Kormányos László.