Kakovostna vozna sredstva so eden od osnovnih gradnikov kakovostne storitve, oblikovane v skladu s pričakovanji kupcev. Zato SŽ – Tovorni promet v zadnjih letih vlaga velike napore v posodobitev svoji vagonov in lokomotiv.
Pomemben korak pri posodabljanju lokomotivskega voznega parka je bil storjen s pripravo razpisa za nakup novih električnih lokomotiv. Družba bo kupila 30 novih štiriosnih večsistemskih električnih lokomotiv, ki bodo lahko vozile v omrežjih 3 kV DC, 25kV 50Hz AC in 15 kV 16 2/3 Hz AC. Nove lokomotive bodo nadomestila 38 obstoječih lokomotiv vrste 363, ki so že dopolnile 45 let in več. Vozile bodo lahko na elektrificiranih progah Slovenskih železnic in na železniških omrežjih Nemčije, Češke, Slovaške, Hrvaška, Madžarske, Avstrije in Srbije.
Nove lokomotive bodo dosegale obratovalno hitrost najmanj 120 kilometrov na uro. Opremljene bodo z GSM-R sistemom in z varnostnimi napravami ETCS nivoja 2 z vmesnikom STM vključno z nacionalnimi varnostnimi napravami za vožnjo v državah, za katere je mora ponudnik pridobiti zahtevano obratovalno dovoljenje. Javni razpis je bil objavljen 5. januarja. Dobava prve lokomotive je predvidena najpozneje v 24 mesecih od dneva podpisa pogodbe, dobava zadnje lokomotive pa v roku 42 mesecev.
SŽ – Tovorni promet bo tudi v prihodnje posodabljal svoj vozni park. Do leta 2030 bodo v nakup 30 večsistemskih lokomotiv, nakup 750 vagonov in remotorizacijo 12 obstoječih dizelskih lokomotiv vložili kar 300 milijonov evrov. S tem bodo lahko še razširili svoje dejavnosti v širši regiji, kjer so eden od vodilnih železniških operaterjev. Obenem pa z njimi dokazujejo svojo zavezanost varovanju našega naravnega okolja in trajnostnemu razvoju.