Spomnimo, nesreča na železniški postaji v Zidanem Mostu se je zgodila v začetku januarja letos, kjer je prišlo pri prevozu izrednega tovora s posebnim tovornim vlakom do padca tovora z vagona. Prevrnil se je specialni vagon, na katerem je bil 280 ton težak transformator. V kratkem videu spodaj si lahko ogledate eno izmed najzahtevnejših sanacij železniških nesreč pri nas.

Nesreča se je zgodila, 7. januarja 2023, okoli pol druge ure ponoči, ko je pri prevozu izrednega tovora s posebnim vlakom prišlo do padca tovora z vagona. Tovor, ki ga je prevažal tuji izvajalec, je bil zavarovan. Pri nesreče se je huje poškodoval državljan Češke, ki je bil v posebni kabini za vagonom. Na pomoč so na kraj dogodka nemudoma prišli PGE Celje in PGD Laško, ki so rešili poškodovanega in preprečili okoljsko katastrofo. Gasilci so kraj nesreče zavarovali in preprečili, da bi se hidravlične tekočine, ki so ostale v ceveh vagona, razlile v Savo. Preventivno je bila pregledana tudi površina reke Save do Radeč. Potem ko je bil kraj nesreče uspešno zavarovan in saniran, so stekle priprave na dvig zahtevnega tovora.

Dvig transformatorja se je po skrbno načrtovanih pripravah zgodil v začetku februarja in je potekal v dveh delih. Še pred dvigom so delavci SŽ – Infrastruktura in Felbermayerja naredili plato za veliko dvigalo in s pomočjo dveh cestnih tovornih dvigal odstranili dele vagona, na katerem je bil naložen kar 280 ton težak transformator. Odstranjeni so bili tudi tiri v dolžini celotnega transformatorja. Nato se je ob spomeniku ob železnici postavila in utrdila posebna ploščad za 1000 ton težko dvigalo pripeljano iz Avstrije s 25 izrednimi vlačilci. Preden se je začel dvig težkega tovora, je bil odstranjen tudi 20-kilovoltni daljnovod.

Sam dvig transformatorja je bil opravljen 4. februarja 2023. V prvi fazi je bil s pomočjo posebnih kovinskih nosilcev, ki so omogočali varno obračanje, tovor postavljen pokonci. V drugi fazi pa je bil dvignjen na ploščad, kjer je stalo kar 1000 ton težko dvigalo. 18. februarja 2023 je bil nato transformator naložen na vagon in uspešno pripeljan v Ljubljano. Reševanje v Republiki Sloveniji z dvigalom s takšnimi zmogljivosti je potekalo prvič.