Dogodki, kakršen se je zgodil na postajališču Vintgar, ko je iztiril potniški vlak, nas upravičeno skrbijo. Incident nas, železničarje, morda žalosti še nekoliko bolj, četudi smo lahko istočasno »veseli in zadovoljni«, da se je tudi ta dogodek končal le z ogromno materialno škodo.
V zvezi z iztirjenjem vlaka lahko že potrdimo, da je za dogodek krivo namerno poškodovanje železniške infrastrukture, saj je bilo na kraju ugotovljeno, da je bil zatič na kretniški ključavnici prežagan. Upamo in verjamemo, da bo policiji uspelo najti odgovornega posameznika oziroma skupino, ki stoji za tem zavržnim dejanjem.
Da gre za dogodke, ki presegajo okvir najstniškega objestništva, saj se s takšnim ravnanjem resno ogroža življenje potnikov in zaposlenih na železnicah, je v prvem odzivu povedal generalni direktor SŽ Dušan Mes. »Da nekdo pride in prereže določeno signalnovarnostno napravo in s tem resno ogrozi življenje potnikov in zaposlenih – odkar pomnimo, se na železnicah kaj takega ni dogajalo. Stvari gredo čez mejo neke zdravorazumskosti,« je še dodal Mes.
Na porast števila takšnih dogodkov, ki resno ogrožajo varnost potnikov na naših železnicah, sta opozorila direktor podjetja SŽ–Potniški promet Miha Butara in direktor podjetja SŽ–Infrastruktura Matjaž Kranjc. »Na progah najdemo danes vse – najdemo klopi, smetnjake, prometne znake. Smo v situaciji, ko na postajah umikamo klopi in smetnjake, namenjene potnikom, da se ne znajdejo na železniških tirih, ker dejansko ne vemo, kaj je še rešitev v takem primeru,« je poudaril Kranjc. Butara je ob tem izpostavil, da varnost v potniškem prometu je ključna, pri čemer železniški promet velja za enega najbolj varnih. »Zato smo zgroženi ob tem, kar se dogaja. Da bi nekdo šel poškodovat tirnice na tak način, da se lahko vlak iztiri in da se ljudem kaj zgodi, je za nas nepojmljivo in skrajno zavržno dejanje,« je bil oster Butara.
Gre že za drugi primer namernega in nerazumnega poseganja v varnost železniškega prometa na Gorenjskem v manj kot mesecu dni. Spomnimo, da je bilo 29. septembra na postaji Bled Jezero prav tako ugotovljeno namerno poškodovanje signalnovarnostne naprave, pri katerem je hitra reakcija zaposlenih preprečila celo trčenje dveh potniških vlakov.
V Skupini SŽ smo nad dogajanjem ogorčeni in glasno pozivamo javnost, naj v primeru zaznanih sumljivih ravnanj v bližini železniške proge o tem nemudoma obvesti policijo ali pristojne službe Slovenskih železnic.








