Na ljubljanski železniški postaji so se, 19. oktobra 2024, z odkritjem spominske plošče tudi uradno začela gradbena dela za nadgradnjo postaje v sklopu izgradnje celotnega novega Potniškega centra Ljubljana. Začetek nadgradnje je bil obeležen tudi s simboličnim dogodkom, na katerem je bil osrednji govornik predsednik vlade dr. Robert Golob. Na slovesnosti so spregovorili še župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek in vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše. Dogodka ob začetku gradbenih del so se udeležili tudi generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes, direktor SŽ – Infrastruktura Matjaž Kranjc in direktorica SŽ – Potniški promet Darja Kocjan ter predsednik uprave SŽ – ŽGP Anton Žagar.

Z odkritjem spominske plošče se uradno začenja investicija, ki bo ki bo prestolnici prinesla moderno železniško postajo, ki bo omogočala vzpostavitev sodobne multimodalne prestopne točke in omogočala bistveno izboljšanje integriranega javnega potniškega prometa, vključno s povečanjem atraktivnosti železniškega potniškega prometa.

Sama nadgradnja železniške postaje bo potekala v več sklopih: sklop A – gradnja nadomestnega nadvoza nad Dunajsko cesto že poteka, sklop B+C – nadgradnja osrednjega dela železniške postaje Ljubljana in sklop D – gradnja nadomestnih železniških nadvozov čez Šmartinsko in Potrčevo cesto. Nadgradnja železniške postaje obsega nadgradnjo tirov z optimizacijo tirne sheme in izvedbo šestih novih peronov z nadstreški in s prilagoditvami za gibalno ovirane ljudi. Zgrajen bo tudi nov nadhod s postajno dvorano z dvigali, tekočimi stopnicami in tekočimi trakovi, ki bodo omogočali hitrejši prehod čez nadhod. Postajna dvorana bo obsegala čakalnico, sanitarije in prostor za prodajo vstopnic. Izvedene bo tudi nadgradnja in prilagoditev signalnovarnostnih, telekomunikacijskih in elektroenergetskih naprav ter nove vozne mreže. Železniška postaja bo tudi povezana z novo avtobusno postajo, kar bo potnikom nudilo kvalitetnejše logistične storitve.

Osrednji govornik na slavnostnem dogodku z odkritjem spominske plošče dr. Robert Golob je poudaril, da projekt novega Potniškega centra Ljubljana ni pomemben samo za glavno mesto in Slovenijo, ampak je je bistveno več, saj se v Ljubljani stikajo najpomembnejši evropski železniški koridorji. Po mnenju predsednika vlade bo Slovenija z novim Potniškim centrom Ljubljana postala sinonim za uspeh: »S tem, ko bomo ta projekt uspešno zaključili, bo Slovenija na evropskem železniškem zemljevidu postala končno vse tisto, kar je tudi na ostalih področjih od zunanje politike, gospodarstva ter enakosti in socialne blaginje.«

»Današnji projekt je eden tistih, ki izkazuje, da je odločitev te vlade, ki je izrazito povečala državne investicije, prava odločitev,« je še povedal predsednik vlade, ki je prepričan, da so investicije v infrastrukturo pomembne tudi z vidika zagotavljanja odpornosti na podnebno krizo, saj je mobilnost nepogrešljiv člen zelenega prehoda.

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je v uvodu povedala, da je bil projekt nadgradnje osrednjega dela železniške postaje Ljubljane z veliko truda pripeljan do ključne faze, ko se tudi uradno začenjajo dela na terenu: »Po dveh desetletjih je danes dan, ko s ponosom obeležujemo trenutek, ki se bo zapisal v zgodovino. Zavedati se moramo, da gre za najpomembnejšo železniško vozlišče na državni ravni in pomembno jedrno vozlišče prometnega vozlišča TEN-T.« Ministrica je tudi prepričana, da bosta Ljubljana in Slovenija z novim poslopjem, postajno dvorano, pokritimi peroni in nadhodom, pridobila pomembno vstopno in izstopno točko ter sodobno osrednje multimodalno vozlišče. »Čez slabi dve leti bo na tem mestu stalo osrednje multimodalno vozlišče in najsodobnejše postajno poslopje, ki bo navduševalo potnike in prineslo pomembne izboljšave na stičišče glavnih in regionalnih prog za obratovanje 450 vlakov dnevno,« je še povedala Alenka Bratušek. Za cilje nadgradnje železniške postaje Ljubljane je ministrica navedla: povečanje pretočnosti vozlišča jedrnega omrežja in odprava ozkega grla, povečanje hitrosti, zagotovitev taktnega prometa potniških vlakov, s čimer se bo povečala vloga javnega potniškega prometa, zagotovitev vožnje tovornih vlakov na obeh jedrnih koridorjih in TEN-T omrežja ter ureditev dostopa za gibalno ovirane. Ker je Slovenija za izvedbo projekta pridobila več kot 180 milijonov evrov evropskih sredstev iz mehanizma za okrevanje in odpornost, je ministrica prepričana, da je to pokazatelj, da je projekt pomemben tudi za Evropo.

Besede ministrice je potrdila tudi Vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše je dejala, da gre pri nadgradnji železniške postaje Ljubljana največji projekt, ki ga v Sloveniji sofinancira evropski mehanizem za okrevanje in odpornost. Tudi ona je prepričana, da je Ljubljana pomemben del prometne hrbtenice Evrope in vseevropskega železniškega omrežja TEN-T. Napovedala je, da bo da bo Evropska komisija Sloveniji prihodnji teden izplačala 257,7 milijona evrov iz mehanizma za okrevanje in odpornost in ob tem opozorila, da v kolikor želi Slovenija prejeti vsa sredstva, ki so zanjo predvidena iz mehanizma, izvesti številne reforme.

Veselje nad nadgradnjo železniške postaje Ljubljana je izrazil tudi župan Zoran Janković, ki je povedal, da mora Ljubljana na poti do brezogljičnosti rešiti dva ključna področja: energetika in mobilnosti. Kot je poudaril, je trajnostna mobilnost nepogrešljiv člen podnebne nevtralnost in pri tem izpostavil pomembnost nadgradnje železniške infrastrukture.