Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je bil gost oddaje 24URZVEČER, kjer je spregovoril o ugotovitvah interne preiskave, ki je pokazala, da so vse naprave delovale brezhibno in da je za vzrok nesreče kriva človeška napaka.
Kot je razvidno iz preiskave, prometnik delovno skupino ni obvestil o prihodu vlaka. Zatajil je tudi prometni čuvaj, ki je bil z delovno skupino in bi moral preveriti, kje je napovedan vlak. »Proti odgovornima potekajo disciplinski postopki v skladu s pravili, ki veljajo. Prometnik je v postopku izredne odpovedi, z drugim zaposlenim pa bodo stekli pogovori, ko bo prišel iz bolniškega staleža,« je pojasnil generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes in na vprašanje novinarja glede lastne odgovornosti dejal: »Počakal bi, da se zaključi preiskava na nivoju republike Slovenije, da jo zaključi državni inšpektor. Če bi bile ugotovitve v tej smeri, da je odgovornost, da so bili določeni postopki, predpisi in navodila, ki jih seveda tudi mi sprejemamo, da bi kakorkoli vplivalo na to, da je nesreča nastala. Seveda takrat je moja odgovornost jasna.«
Dušan Mes je o vzrokih za nesrečo povedal: »Komisija je ugotovila, da je primarna napaka od progovnega prometnika, ki ni obvestil delovne skupine, čeprav je večkrat potrdil, da je obvestil. Seveda potem pa so tudi stranski razlogi, ki bi lahko tragedijo preprečili. Nesrečo bi lahko z drugačnim načinom dela preprečila tudi delovodja in čuvaji.« Ob tem je generalni direktor Slovenskih železnic dodal, da je sistem varnega upravljanja usklajen z evropskimi direktivami in da se sedaj vsa veljavna pravila še dodatno zaostrujejo.
Generalni direktor Dušan Mes je tudi dejal, da je izredni dogodek pomenil velik šok za vse zaposlene na Slovenskih železnicah in da se dela vse, da se takšen tragičen dogodek ne bi nikoli več zgodil: »Praktično vsi smo vsak dan izpostavljeni velikim odgovornostim, sploh zaposleni na terenu in ti dnevi po nesreči niso lahki. Te dni po nesreči se veliko ukvarjamo s tem, kako osvestiti zaposlene, da se vseeno dela dobro, da se dela v skladu s pravili in pa seveda, kako dodatno zagotoviti vsa varovala, da do tega nikoli več ne pride.«
Glede sobotnih in nedeljskih zamud vlakov je Dušan Mes pojasnil, da so zamude posledica izrednih vremenskih razmer: »Zapadlo je veliko snega praktično po celi državi. V petek in večino časa v soboto so železnice vozile brez zamud, se pravi, nekih večjih zamud ni bilo. Res pa je, da je potem v soboto zvečer prišlo do okvare električne napetosti na nekaterih delih med Celjem in Mariborom, zaradi česar vlak ni mogel nadaljevati poti. V nedeljo popoldne, pa je eno od dreves poškodovalo cev na vlaku, ki se je mogel ustaviti na mestu, kjer je to praktično najmanj zaželeno, na viaduktu.« Ob tem se je generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes potnikom za nastale nevšečnosti opravičil in pohvalil zaposlene, da so v danem trenutku naredili vse, kar je bilo v njihovi moči, da je bilo motenj v prometu čim manj.