To je v intervjuju za revijo Logistika povedala Melita Rozman Dacar, direktorica SŽ-Tovorni promet. Z drugim tirom že nekaj let zamujamo, kajti prehitevajo nas sosednje države, ki železniške povezave gradijo mimo Slovenije in Luke Koper. Drugi tir med Divačo in Koprom je eden od ključnih projektov za slovensko logistiko in tudi za Slovenske železnice, saj čez Koper poteka več kot polovica naših prevozov. Želimo si, da bi se čim prej zgradila nova dvotirna proga. Nujna pa je seveda celovita posodobitev slovenskega železniškega omrežja, ki v zadnjih letih pospešeno poteka. V našem podjetju pa seveda ne čakamo na čas, ko bo promet po novi progi stekel, temveč sami oblikujemo logistične rešitve za povečanje prevozov. Tako smo zaradi omejenih zmogljivosti koprske proge, ki ne omogoča vožnje dolgih vlakov, vzpostavili vozlišča, kjer z dolgega vlaka odstranimo vagone in jih v Koper pošljemo z naslednjim vlakom. Na povratni vožnji pa tam spet dodajamo prazne vagone. Z uporabo dveh lokomotiv prevažamo tudi težke vlake med Hrvaško in Madžarko in Italijo. Čeprav to za nas pomeni višje stroške, sprejemamo tudi številne nenačrtovane vlake. S tem zmanjšamo preobremenjenost železniških omrežij v sosednjih državah in kupcem omogočimo kar najkrajše tranzitne čase. Poleg tega z drugimi družbami skupine Slovenske železnice ves čas iščemo rešitve za povečanje učinkovitosti in prilagajanje položaju na progi. Za tovorni promet so predvsem pomembne proge glavnega prometnega križa, na katerem potekajo tudi mednarodni železniški koridorji, ki jih je Evropska unija določila kot del evropskega jedrnega železniškega omrežja za tovorni promet. Te proge je treba nujno nadgraditi, da bodo ustrezale evropskim standardom, vsekakor pa v mejah in časovnicah, ki bodo sprejemljive, da se tovor obdrži na poti iz/za in preko Slovenije. Hkrati pa ne gre pozabiti stranskih železniških prog, na katerih SŽ-Tovorni promet kot edini železniški prevoznik oskrbuje pomembna slovenska podjetja. Stranske proge kot tudi kontejnerski promet je potrebno dodatno razvijati, tudi s pomočjo spodbud, da se bodo kupci odločali za železniške storitve in bomo tako razbremenili že tako prepolne ceste, je prepričana Melita Rozman Dacar, direktorica SŽ – Tovorni promet.