Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je bil sinoči, 18. decembra 2023, gost v oddaji 24UR ZVEČER, kjer je med drugim spregovoril o gradnji novega Potniškega centra Ljubljana in o drugih naložbah v železniško infrastrukturo ter o tem, kdaj se bomo z vlakom iz Maribora v Ljubljano pripeljali v manj kot uri in pol.
Generalni direktor Slovenskih železnic je v uvodu povedal, da se bomo od Maribora do Ljubljane po letu 2026 vozili manj kot uro in pol: »Težava je v tem, da so danes tiri prezasedeni, zlasti zaradi obnovitvenih del. Po letu 2026 bo Ljubljana sproščena. Do 2026 bo država naredila še nekaj investicij na ostalih regionalnih in glavnih progah, predvsem v smeri povečanja pretočnosti. Na nekaterih linijah se bo pretočnost povečala za 30 odstotkov, proti Primorski tudi do 50 odstotkov. Potem se bodo zaradi več prostora lahko uvajali tudi direktni vlaki med Ljubljano in Mariborom, ki bodo imeli čas pod uro in pol. To bo direktni vlak Ljubljana, postanek Celje, Maribor. Te direktne vlake mislimo uvajati v jutranjih in popoldanskih konicah.«
Na vprašanje, kakšen je časovni okvir potovanja Ljubljana–Koper, je generalni direktor Slovenskih železnic odgovoril, da se bo z izgradnjo drugega tira slika bistveno spremenila in da se bo čas potovanja v prihodnosti skrajšal za dobre pol ure, kar bi pomenilo, da bi lahko bil potovalni čas med Koprom in Ljubljano pod dve uri.
Dušan Mes je prepričan, da lahko železniški potniški promet postane alternativa današnjemu načinu prevozov: »Po letu 2026 verjamemo, da bo dnevno na vlakih med 80.000 do 100.000 potnikov. Alternativa je. Danes so še nekatere težave, saj se investicijskega manka preteklosti ne da tako hitro nadomestiti. Po letu 2026 bo ta alternativa gotovo obstajala. Bo cenejša, prijaznejša in varnejša.« »Slovenske železnice in država delamo na tem, da ljudje uporabljajo javni potniški promet, ker je cenejši in varnejši. Že danes prideš z vlakom na relaciji Kranj–Ljubljana, Kamnik–Ljubljana, Zasavje–Ljubljane, Borovnica–Ljubljana dosti hitreje kot z avtom.« Ob tem je Dušan Mes dodal, da bo narejen tudi nov Potniški center Ljubljana, ki bo tudi center vseh mestnih avtobusov, in da praktično ni razloga, zakaj ljudje ne bi uporabljali te oblike prevoza.
Novi Potniški center Ljubljana prinaša modernizacijo javnega prometa. Toda v času gradnje bo prihajalo do nekaterih prometnih izzivov: »Obstajata dva izziva. Železniški promet bo najbolj oviran prvega pol leta, ko se podira most čez Dunajsko cesto. Nekaj vlakov bo izven konice ustavljalo na postaji pri Tivoliju (Šiška). Organiziran je mestni LPP prevoz po Dalmatinovi in Slovenski do glavne železniške postaje. Avtobus bo ves čas krožil. Na železniški postaji Šiška bo ustavljalo nekaj vlakov, ki gredo proti Kamniku ali Jesenicam. Pričakuje se, da drugo leto od septembra železniški promet ne bo več moten.« Kot drugi izziv je Dušan Mes izpostavil ljubljanski mestni promet: »Konec februarja bo že več pretočnosti, še ena tridnevna zapora bo predvidoma konec junija in tak režim bo nekje do konca avgusta. Avtomobilski promet v Ljubljani na tem delu Dunajske ceste ne bo več tako oviran, bo pa pozneje, ko se bo prenavljala Masarykova cesta, ki bo postala štiripasovnica, predvidoma nekje v letu 2025.«
Generalni direktor Dušan Mes je v nadaljevanju oddaje tudi povedal, da bodo Slovenske železnice v letu 2024 postale 100-odstotni lastnik skupine Nomago in da Slovenskim železnicam sodelovanje s češkim partnerjem omogoča, da postanejo ključni nosilci tovornega prometa in logistike v regiji: »Objavljen bo razpis za 30 novih lokomotiv, gre za 150-milijonsko investicijo. Skupaj s partnerjem smo potrdili investicije za 300 milijonov evrov do leta 2027. Fokusiramo se na prevzeme v regiji. Trenutno imamo fokus na Srbijo, Madžarsko in Hrvaško.«
Za konec je generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes na vprašanje novinarja, ali bo letos izplačana božičnica, odgovoril: »Seveda.«
Foto: PopTV